این سوال که بهترین تنظیمات دوربین چیست؟ شاید به جرائت مهم ترین و رایج ترین سوالی است که بیشتر عکاسان تازه‌کار در هنگام خریدن یک دوربین عکاسی می‌پرسند این است که بهترین تنظیمات دوربین برای آن دوربین خاص چگونه می باشد.و در ۹۰درصد مواقع با همین جواب روبرو می‌شوند که اصلا جمله ای به نام بهترین تنظیمات دوربین وجود ندارد!

شما برای صحیح بودن تنظیمات و تخمین شرایط محیط ، حتما باید با اصول پایه عکاسی آشنا باشید.همین موضوع باعث میشود عکاسانی که می‌خواهند فراتر از تنظیمات خودکار دوربینشان عکاسی کنند، حتما باید از دوربین‌های پیشرفته‌تر مثل دوربین‌های DSLR یا بدون آینه پیشرفته استفاده کنند که علاوه بر قابلیت‌های خودکار، دارای تنظیمات دستی نیز می باشند.

شما برای انتخاب بهترین تنظیمات دوربین نیاز دارید که یک دوربین DSLR (مبتدی یا پیشرفته) مانند Canon 90D یا Canon 800D یا هر دوربین دیگری که این گزینه‌ها را در تنظیمات خود دارد در اختیار داشته باشید.

احتمال این وجود دارد که نام این تنظیمات در دوربین‌های مختلف کمی با بقیه دوربین ها متفاوت باشد، اما عملکرد آن‌ها یکسان است:
  1. کیفیت عکس: انتخاب حالت RAW
  2. نحوه فشرده‌سازی فایل خام: در صورت امکان روی حالت غیر فشرده قرار گیرد
  3. وایت بالانس: حالت خودکار
  4. تنظیمات از پیش آماده رنگ و نور دوربین (Picture Control / Picture Style / Creative Style / Film Simulation): گزینه Standard
  5. فضای رنگی یا Color Space :sRGB
  6. قابلیت کاهش نویز در نوردهی طولانی یا Long Exposure Noise Reduction: روشن باشد
  7. گزینه کاهش نویز برای حساسیت‌های بالا یا High ISO Noise Reduction: خاموش باشد
  8. گزینه‌های ویرایش رنگ و نور مانند Active D-Lighting / DRO, HDR, Lens Corrections: خاموش باشد بهتر است
این مقاله را بخوانید
فیلمبرداری از صحنه های اطراف

بهترین تنظیمات دوربین DSLR

فرمت و کیفیت عکس :

همانگونه که در مقاله ای جدا در مورد فرمت و کیفیت عکس صبحت کرده ایم این تنظیمات، مهم‌ترین تنظیمات دوربین برای کاربردهای عمومی است. قبل از شروع هرکاری می‌بایست فرمت عکس‌برداری را انتخاب کنید که گزینه RAW یا فایل خام است. اگر شما بلد نیستید با فرمت خام کار کنید، باز هم آن را روشن کنید تا هنگام انداختن عکس فایل های خام را نیز در کنار JPEG سیو کند.

توصیه نمایندگی کانن به شما این است که به سرعت استفاده از آن را یاد بگیرید، زیرا قبلا هم درباره اینکه چرا و چگونه از فشرده‌سازی فایل خام استفاده کنیم، توضیح داده‌ایم. نباید دوربین روی حالت‌های فشرده‌سازی با امکان از دست رفتن اطلاعات قرار بگیرد.

بهترین تنظیمات دوربیناگرچه قابلیتی مانند Picture Styles در دوربین‌های عکاسی کانن، روی فایل RAW تأثیری ندارند، ولی می‌توانند شکل نمایش عکس را روی صفحه نمایش تغییر دهند و به همین دلیل ممکن است چشم شما را فریب دهند.

این تنظیمات، رنگ، نور، شارپنس و … عکس JPEG دوربین را تغییر می‌دهند، ولی تأثیری روی فایل خام ندارند. همچنین فضای رنگی و White Balance دوربین هم هیچ تأثیری روی فایل خام ندارند و می‌توانید بعداً آن‌ها را تغییر دهید.

تنظیمات نویز :

درباره تنظیمات کم کردن نویز هم  “long exposure noise reduction” بهترین انتخاب این می باشد که روی on قرار بگیرد. ولی این گزینه روی فایل خام خیلی مؤثر می باشد، پس بهتر است روشن باشد تا نویز درست شده در نوردهی‌های طولانی را کاهش دهد.

البته کاملا واضح است که وقتی نوردهی‌های کوتاه (سرعت شاتر کمتر از چند ثانیه) انجام می‌دهید انتخاب این گزینه چندان اهمیت خاصی ندارد، اما در نوردهی‌های طولانی زمان ذخیره‌سازی عکس افزایش می‌یابد.

این مقاله را بخوانید
عکاسی پرتره اجتماعی

بهترین تنظیمات دوربین بخش اول

مطالبی که در بالا گفته شد تنظیماتی می باشند که انجام آن به طور عمومی باعث بهتر شدن روند عکاسی شما میشوند. یعنی در بیشتر زمان های کاربرد‌ی دوربین، باید آن‌ها را فعال کنید. تنظیمات دیگر مربوط به شکل عکس‌برداری شما می‌شود.