وارد شدن به جهان آموزش عکاسی انتزاعی یکی از برترین راه ها برای آغاز عکاسی میباشد. در قیاس با ژانرهای مشهورتر عکسبرداری مانند عکاسی صنعتی، عکاسی در فضای باز و عکاسی مراسم ها، این ژانر بسیاری از قانون های عکسبرداری را کنار میزند و حتی بر عکس آن‌ها نیز وارد عمل خواهد شد. در این ژانر شما آزاد میباشید که از هر موردی که نظر شما را جلب کرده عکاسی بکنید و به شما این اختیار را خواهد داد طبیعت هنری خود را عنوان بکنید.

به شکل رسمی، آموزش عکاسی انتزاعی و ایجاد تصاویر انتزاعی راهی برای عنوان کردن نظرات و احساس با بهره برداری از عنصرهای موجود در تصویر میباشد، بدون آنکه تصمیم گرفته باشید یک تصویر سنتی و یا رئال ثبت بکنید. با پیشی گرفتن از روش معرفی استاندارد یک صحنه، اجسام یا هر اشیای بخصوصی، شما توانایی ان را خواهید داشت تا جزئیاتی را به نشان بدهید که در حالت استاندارد نادیده گرفته شده اند و سبب میشود که تخیل بیننده را به حرکت وادار بکنید.

بعضی از مشهورترین و البته پر هزینه ترین اثرات هنری، تصویرهای عجیب و در عین حال مهیج از شئی های میباشد که به نظر خواهد رسید یک قصه مشخص را تعریف نخواهند کرد اما در عین حال بیننده را به شکل عمقی تری درگیر ماجرا خواهد شد.

در ادامه درمیباید که چه موردی سبب درگیر شدن بیننده با تصویرهای انتزاعی میشود.

با اهمیت ترین قابلیت های یک تصویر انتزاعی عالی چه میباشد؟

 • سادگی
 • قاب بندی
 • زوایایی دید
 • نوردهی
 • هارمونی
 • رمز و راز

با وجود انکه در ژانر عکاسی انتزاعی مانند دیگر ژانرهای انتزاعی قانون های بسیار مشکلی موجود نیست ولی بعضی عنصرهای وجود خواهند داشت که به تصویرهای انتزاعی شما عمق زیادی خواهند بخید و سبب بیشتر شدن جذابیت آن‌ها میشوند. شما نیز در صورتی که تصمیم داشته باشید یک تصویر انتزاعی ثبت بکنید که مخاطب را درگیر بکند، می بایست از این عنصرهای در تصویرهای انتزاعی خودتان بهره برداری بکنید.

سادگی

در نگاه نخست تصویرهای انتزاعی امکان دارد مقداری گیج‌کننده و شلوغ به نظر بیایید. با این حال زمانی که دریافتید انتزاع چه کارایی خواهد داشت، میشود بسیاری از این پیچیدگی‌ها را از بین برد . عنصرهای انحراف دهنده و بدون استفاده که تاثیری بر احساس بیینده نمیگذارد و حتی امکان دارد او را گیج بکند را از عکس حذف بکنید. از آنجایی هم که خیلی از مواردی که داخل تصویر میباشند در نگاه نخست به سادگی مشخص نمیشوند ، یک تصویر انتزاعی مرتب‌تر خواهید داشت که از لحاظ بصری سبک‌تر است و تفسیر آن نیز خیلی راحت می‌باشد.

قاب بندی

با وجود آنکه بسیاری از قانون های مشخص عکسبرداری در این ژانر کارایی نخواهند داشت ولی یک تصویر انتزاعی عالی همواره یک طراحی محکم و پاک خواهد داشت. درباره ترتیب، مکان قرارگیری و تعادل میان اشکال، بافت‌ها و حتی رنگ‌های درون یک تصویر انتزاعی به خوبی فکر شده. این فاکتورها به تاثیر خیلی زیادی برروی وزن بصری تصاویر خواهند داشت و میشود یک نقطه‌ی دید خلق و آن را به تکامل برسانید و حتی بر روی اینکه مخاطب به چه شکل به یک تصویر نگاه می‌کند نیز تاثیر داشته باشند. یک تصویر انتزاعی که به خوبی قاب بندی شده است، از این عنصر ها بصری برای رسیدن به یک غایت و خروجی مشترک بهره برداری خواهد شد.

زوایایی دید

مانند قاب بندی، زوایایی دید مشخص کننده روش ارائه‌ی شخصیت در یک تصویر انتزاعی میباشد. برای برگزیدن برترین زوایایی دید می بایست برترین نقطه‌ی برتری که تکامل دهنده ی سوژه میباشد و تا جای امکان از حواس‌پرتی جلوگیری بکند را جستجو بکنیم. در کنار عکسبرداری از زاویه های غیرمعمول، حتی بعضی تصویر های انتزاعی در وقت ویرایش چرخانده خواهند شد تا دید و جهت‌گیری متفاوتی را در خدمت تماشاشگر قرار بدهند.

نورسنجی

نورسنجی یک عناصر با اهمیت در همه ی ژانر های عکسبرداری میباشد و ژانر عکسبرداری انتزاعی نیز از این قانون مستثنی نمیباشد. بسته به اینکه به چه شکل از این فاکتور بهره برداری بکنید میشود از آن برای تاکید بر روی شخصیت، مهیج کردن آن، برجسته کردن فرم و جزئیات شخصیت و یا حتی بخش های مشخصی از تصویر بهره برداری بکنید. جهت و قدرت نور هم نقش بسیار با اهمیتی در روش ارائه‌ی سوژه و تنظیم تون تصاویر خواهد داشت. در آینده متوجه میشیود که بعضی از قدرتمندترین انواع عکاسی انتزاعی از نورپردازی از پشت، ضد نور و سایه‌های جذاب بهره برداری کرده‌اند.

هارمونی

عنصرهای عکاسانه‌ی درون یک تصویر انتزاعی عموما محدود میباشند ولی در بیشتر مواقع با خلق تعادل بصری و حس نسبت با همدیگر در ارتباط میباشند. برای نمونه زمانی که رنگ‌های پر قدرتی درون یک تصویر قرار گرفته اند، عموما با رنگ‌های خنثی‌تر متعادل میشوند. به این منوال برای جلب نظر بیینده با همدیگر درگیر نمیشوند و بیینده را سردرگم نمیشود. این عنصرها با خلق رابطه با همدیگر به شکل هارمونیک و تکمیل نقطه‌ی کانونی به حیات خود ادامه خواهد داد و به این دلیل یک تصویر انتزاعی منسجم ایجاد میشود.

راز آلود بودن

تصویرهای انتزاعی با داشتن عنصرهای اصرار آمیز و مبهم، سبب قوت گرفتن پاسخ احساسی و تخیلات بیینده میشود. با این عمل میباشد که تصویرهای انتزاعی یک حس شگفتی در بیینده ایجاد خواهد کرد. با این حرکت آن‌ها مجبور میشوند که حتی بی ارزش ترین اثر هنری را نیز مورد ستایش قرار بدهند.

نکته های عکسبرداری انتزاعی برای تازه کارها

 1. با شئی های روزمره آغاز بکنید
 2. از عنصرهای طراحی استفاده بکنید
 3. عکسبرداری ماکرو را تست بکنید
 4. از میان اشیاء عکسبرداری بکنید
 5. حرکت ها را ثبت بکنید
 6. هنر پایین آوردن را آموزش ببینید
 7. نورسنجی را شخصی‌ سازی بکنید
 8. ژانرهای عکاسی متفاوت را تست بکنید
 9. تصویرهای خود را ویرایش بکنید

برعکس نظر عموم مردم، ثبت تصویرهای انتزاعی به هیچ عنوان کار مشکلی نمیباشد. صرفا میبایست به درک مهمتری از اینکه عکسبرداری انتزاعی چه میباشد، چه چیزهایی سبب ایجاد یک تصویر انتزاعی عالی تر میشود برسید و اجازه بدهید خلاقیت شما آزاد بشود. صرفا لازم است که دوربین خود را در دست بگیرید و آغاز به عکسبرداری بکنید. در این مقاله چندین نکته‌ی ساده را به شما آموزش میدهیم که با بهره برداری از آن‌ها میشود تصویرهای خود را به سطح بهتری ببرید.

1- با شئی های روزمره آغاز بکنید

برای عکسبرداری انتزاعی می بایست تا میشود به شئی ها با نگاه دیگری بنگرید. آغاز با شئی های که در خانه در اختیار دارید یارایی بسیاری به شما میکند . وقتی که آموزش ببینید به شئی های روزمره بالاتر از چارچوب استاندارد خودشان نظاره بکنید، قادر میشوید  که در هر وقت و مکانی هر چیز را به شکل انتزاعی نگاه بکنید.

یقین داشته باشید یا خیر هرچیزی که مشاهده مینید قابلیت سوژه‌ی یک تصویر انتزاعی را خواهد داشت. یک شئ یا مجموعه‌ای از اشیاء استاندارد مانند لوازم آرایش یا یک لامپ معمولی را برگزینید و تلاش بکنید راه های را بیابید که میشود از آن به شکل متفاوت و در عین حال زیبایی عکسبرداری بکنید.

2- استفاده از عناصر طراحی

ترکیب عنصرهای عکسبرداری (خط، شکل، فرم، بافت، الگو و رنگ) ممکن است بر روی بیینده شما موثر باشد و او را مجبور بکند که به راه های مختلفی به تصویرهای شما نگاهی بیاندازد. به عنوان نمونه خط ها و منحنی‌ها با راهنمایی چشم بییننده در سطوح تصویر و به قسمت نقطه کانونی، سبب بیشتر شدن جذابیت تصویر میشود. تماشا کردن الگوها و بافت‌ها همواره لذت‌بخش میباشد. شما توانایی آن را دارید تا با نشان دادن یک عکس دیگر از اینکه تصویر اصلی چه بوده و از کجا آمده است بیینده خود را شگفت زده بکنید. و نیز میشود از رنگ‌ها برای اضافه کردن یک نقطه‌ی جالب توجه و نیز موثر بصری به تصویرهای خود بهره برداری بکنید. در اطراف خود در پی این عنصرها بگردید و از آن‌ها برای ایجاد تصویرهای جذاب بهره برداری بکنید.

3- عکسبرداری ماکرو

یکی از معمول ترین راه ها برای عکسبرداری انتزاعی این میباشد که به شخصیت نزدیک‌تر بشوید. شما توانایی این را دارید تا با بزرگنمایی و یا تست روش عکسبرداری ماکرو این کار را انجام بدهید. با اینکه بهره برداری از لنزهای زوم هیچ اسکالی نخواهد داشت ولی این لنزها صرقا سبب میشوند که عنصرهای دوردست نزدیک‌تر مشاهده بشوند. برای رسیدن به یک وضوح نزدیک‌تر و بزرگنمایی جسم های ریز یا جزئیات با ابعاد واقعی (یا حتی بزرگتر) شما باید از حالت ماکروی دوربین خودتان استفاده کنید و یا یک لنز ماکروی با کیفیت تهیه کنید.

4- عکسبرداری از بین جسم ها

بهره برداری از فیلترهای موقتی امکان دارد به شما یاری برساند که تصویرهای منحصر به فرد و انتزاعی ثبت خواهد کرد. به عنوان نمونه فیلترهای رنگی و ژل‌ها به شما یاری خواهد کرد که صرفا برای اضافه کردن یک طیف رنگی بخصوص به تصویرهای خود لازم نیست به ویرایش آن‌ها بپردازید. عکسبرداری از پشت شیشه‌ی شفاف، آب و یا حتی شیشه‌ی ماشین در یک روز ابری سبب اعوجاج و شکستن نور میشود و در نتیجه شما تصویرهای غیرطبیعی و در عین حال قشنگ به دست می آورید. از ابزار دیگری نیز که میشود از میان آن‌ها عکسبرداری خواهد کرد نیز بهره برداری بکنید. بعد از ثبت تصویر متوجه میشوید که آن‌ها چه تاثیری روی تصویرهای شما خواهند داشت.

5- ثبت حرکت

بسیاری از کاربراها از تاریک شدن شخصیت هراس دارند اما عکاسان انتزاعی جزء آن‌ها نمیباشد. صرفا با حرکت دادن دوربین در وقت ثبت تصویر، شما ترکیبی از رنگ‌ها، خط های و الگوهای متفاوت را خواهید داشت. وابسته به جهت تحرک، این کار مشابه به تحرکات قلم‌مو در نقاشی میباشد. با یک جهت آغار بکنید و بعد از طرف های چپ و راست نیز بهره برداری بکنید. از حرکات دایره‌ای و جنبشی نیز میشود استفاده کرد. نخست تاثیر این حرکات را روی تصویرهای خود را تحلیل کرده و بعدا ببینید که چه الگوهایی برای شما تاثیرگذارتر میباشند.

به یاد داشته باشید که برای تاری ناشی از حرکت باید از سرعت شاترهای آهسته‌تر از 1/10 ثانیه استفاده کنید. در صورتی که تصاویر شما بیش از اندازه روشن شدند، می‌توانید حالت اولویت شاتر را انتخاب کنید و یا کاهش مقدار ایزو/دیافراگم دوربین را امتحان کنید.

6- فراگیری هنر کم کردن

برای انکه تصویرهای خود را تا جای امکان ساده نگه داشته، می بایست به حذف کردن و یا بیرون کردن عنصرهای از درون کادرعادت بکنید. امکان دارد مقداری نیاز به تجربه باشد و یا لازم است به این فکر بیاندیشید که کدام عنصرها را حذف بکنید ولی در عین حال می بایست به خاطر بسپارید که چرا میبایست این کار را انجام بدهید. بعضی مواقع صرفا حذف یک عنصر از صحنه ممکن است سبب آن بشود که بییننده بر روی عنصر دیگر تمرکز بکند. به این دلیل مقدار رازآلود بودن عکس شما هم بیشتر خواهد شد.

7- شخصی‌سازی نورپردازی

عوض شدن جهت و قدرت سرچشمه نور ممکن است تاثیرهای متفاوتی با خود به همراه بیاورد و در پایان سبب ایجاد یک تصویر منحصر به فرد خواهد شد. به عنوان نمونه نورسنجی متمرکز برروی شخصیت سبب برجسته کردن آن و تبدیل آن به نقطه‌ی کانونی تصویر شما میشود. قرار دادن یک منبع نور پر قدرت نیز در یک قسمت شخصیت سبب خلق سایه‌هایی میشود که ممکن است بافت را به شکل واضحی نمایان بکند. نور یکدست و نرم شده امکان دارد جذابیت عکس را تغییر بدهد ولی سبب میشود که بییننده روی تصویر شما تفکر بکند و بخش های متفاوت آن را مورد بررسی قرار بدهد. میشود نور پرتاب شده از عقب و ضد نور را نیز تست بکنید. برای این حرکت می بایست منبع نور را دقیقا عقب سر شخصیت بگذارید.

این مسائل صرفا بعضی از راه های میباشند که با بهره برداری از آن‌ها میشود نور خود را برای خلق سایه یا هایلایت و افزودن عمق، راز آلود بودن و جذابیت به عکس دستکاری کرد.

8- تست ژانرهای متفاوت عکاسی

نیاز اولیه این عمل درک این میباشد که دوربین شما به چه شکل کار خواهد کرد. بعد از اینکه به یک فهم استاندارد از روش کار تنظیم های متفاوت دوربین که روی نتیجه پایانی شما موثر هستند برسید، میشود نتیجه های به دست آمده را مطابق میل خود عوض بکنید. به عنوان نمونه میشود تصویرهای وضوح نشده ثبت بکنید، عمق میدان را تغییر بدهید و یا از زاویه های عجیب عکسبرداری بکنید. و نیز میشود تصویرهای خود را بچرخانید و یا حتی وایت بالانس تصویرهای خود را عوض بکنید. روش های مورد بهره برداری در عکسبرداری از کالا، عکسبرداری در فضای باز و حتی عکسبرداری ورزشی را برای ایجاد تصویرهای انتزاعی مورد بهره برداری قرار بدهید. اینجاست که می بایست از آزادی عمل هنری که در اختیار دارید بهره برداری بکنید و میشود از همه ی مواردی که فکر می‌کنید نیاز میباشد بهره برداری بکنید.

9- تصویرهای خود را ویرایش بکنید

اضافه بر آنکه میشود از اختیار عمل خود برای ویرایش نتیجه ها و ایجاد تصویرهای انتزاعی منحصر به فرد خود بهره برداری بکنید، میشود در هنگام ویرایش نیز از این اختیار عمل بهره برداری بکنید. در هنگام ویرایش تصویرهای انتزاعی چیزی به نام زیاده‌روی وجود نخواهد داشت. حتی پیشنهاد میکنیم که عکاس‌های انتزاعی در هنگام ویرایش نیز به صورت دیجیتالی تصویرهای خود را بهبود ببخشند. شما امکان این را خواهید داشت تا با رنگ‌آمیزی دوباره، کراپ کردن تصویرها، تغییر شکل، اعوجاج و معکوس کردن تصاویر این کار را انجام دهید.

کلام آخر

عکسبرداری انتزاعی یکی از برترین راه ها برای آغاز عکسبرداری میباشد چرا که برعکس ژانرهای دیگر عکاسی شما نیازی به رعایت قانون های سخت و پیچیده نخواهد داشت و می‌توانید همه ی قانون ها را زیر پا له بکنید. و نیز برای برگزیدن سوژه هم هیچ محدودیتی ندارید و می‌توانید از هر چیزی که توجه شما را جلب می‌کند عکاسی کنید. نظر شما در مورد این سبک عکاسی چیست؟

این مقاله را بخوانید
نحوه ایجاد نور نرم