در این مقاله در نمایندگی کانن قصد داریم آموزش فیلمبرداری با دوربین DSLR را برای شماعزیزان مطرح کنیم و به بسازی از سوالات که برای کاربران پیش می آید پاسخ دهیم.

آیا لنزهای مخصوص، مثل ماکرو یا سوپر تله فتو، قابلیت فیلم برداری دارند؟

مهم ترین دلیلی که فیلمسازان حرفه ای برای تعویض دوربین های فیلم برداری خود بادوربین های DSLR هستند، انتخاب لنز های گوناگون و متنوع برای دوربین های خود می باشند. اکثر دوربین های فیلم برداری، در تنظیمات پیش فرض خود یک سوپرزوم (superzoom) تعبیه شده دارند، که ضریب بزرگنمایی بالایی دارد. اما آن ها هرچقدرم پیشرفته باشند نمی توانند زاویه واید یا عریض خوبی به شما ارائه دهند.

در حالی که برای دوربین های عکاسی DSLR، تنوع بسیار بالایی از لنزها، مانند لنزهای ماکرو یا سوپر تله موجود است. همینطور میتوان از لنزهای دیافراگم باز اسم برد که برای فیلمسازان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند.

عمق میدان پایینی که در دوربین های DSLR با اینکه یک لنز معمولی ۵۰ میلیمتری f/1.8 پرایم می توان بدست آورد، نمیتوان روی یک دوربین فیلمبرداری تک منظوره با قیمت متوسط بدست آورد. این مدل لنزهای سریعی برای دوربین های DSLR، بیشتر مواقع برای هر فاصله کانونی ای موجود هستند.

 

فیلمبرداری با دوربین DSLR

در زمان فیلم برداری بازم هم میتوانم از اتوفوکوس استفاده کنم؟

برای فیلم برداری، همانگونه که گفتیم آینه DSLR باید به بالا حرکت کند تا از مسیر سنسور خارج شده و نوری که به داخل دوربین می آید مستقمیا بر سنسور بتابد. در این حالت می توانیم تصویر را از LCD مشاهده کنیم، ولی تصویر کاملا تاریک و سیاه می شود.

این مقاله را بخوانید
نحوه ایجاد نور نرم

زیرا سیستم فوکوس DSLR هم از همان آینه استفاده می کند، پس برای فیلمبرداری تصاویر شارپ، حتما باید روشهای دیگری را برای فوکوس امتحان کرد. از لحاظی دیگر سیستم اتوفوکوس همیشه روی همه سوژه ها به خوبی کار نمیکند. پس بهترین راه برای مطمن شدن فوکوس این میباشد که قبل از شروع ضبط، فوکوس را به طور دستی تنظیم کنیم و بعد از تنظیم هم مراقب باشیم که سوژه مورد نظر از فوکوس خارج نشود.

آیا با بودن میکروفون داخلی ، نیاز به استفاده میکروفون خارجی می باشد؟

میتوان گفت که اکثر دوربین های DSLR، یک میکروفون داخلی برای ضبط صدا وجود دارد، ولی این میکروفون ها، صداهای محیط را به صورت مونو (غیر استریو) ضبط می کند. اما موضوع اصلی، ضبط مونوی صدا نیست، چراکه بیشتر میکروفونهای حرفه ای هم صدا را مونو ضبط می کنند.

موضوع اصلی این می باشد که چون میکروفون در داخل دوربین تعبیه شده ، فاصله کمی که بین میکروفون و کاربر در حین فیلمبرداری وجود دارد باعث می شود که صدای تنفس کاربر یا موتور اتوفوکوس (در صورت استفاده) و هر لمس یا ضربه کوچکی که به بدنه دوربین می خورد هم ضبط می شود. چون سرعت صدا به اندازه نور زیاد نیست، پس خیلی واجب است که میکروفون تا جایی که امکان دارد نزدیک منبع صدا قرار بگیرد.

دوربین DSLR خوب، دارای سوکت/جک میکروفون استریو می باشد که به شما این امکان را میدهد که یک میکروفون خارجی سیم دار یا بیسیم به دوربین خود وصل کنید. اگرچه،کسانی که فیلم برداری را بصورت حرفه ای ها دنبال می کنند ترجیح می دهند که از تجهیزات ضبط صدای اکسترنال استفاده کنند.

این مقاله را بخوانید
حالت‌ های عکاسی در دوربین DSLR

آیا در فیلم برداری هم میتوانم حالت اتوماتیگ (Auto) را انتخاب کنم ؟ یا مثل عکاسی نیاز به تنظیمات نوردهی می باشد؟

مقدار کنترلی که در هنگام فیلمبرداری بر روی نوردهی داریم، در انواع دوربین ها متفاوت می باشد. اکثر دوربین ها در زمان فیلمبرداری، مثل عکاسی، به شما این امکان را میدهند که ایزو، سرعت شاتر، دیافراگم و غیره را براحتی بتوانید تغییر بدید. ولی در واقعیت مقدار کنترل ما بر نوردهی از آنچه گفته شده محدودتر می باشد.

از آنجایی که فیلم، دنباله ای از عکس های ثابت است، یعنی شما در فیلمبرداری در حال ثبت ۲۴ (تا ۳۰) تصویر در ثانیه می باشید. این یعنی که سرعت شاتر دوربین پایین تر از ۱/۸ ثانیه امکان پذیر نمی باشد. اما از طرف دیگر، سرعت شاتر های بالاتر هم همیشه مناسب نیستند،زیرا این کار باعث ایجاد افکت Flip-book برای سوژه های متحرک می شود.

پس با دیدن آموزش فیلمبرداری با دوربین DSLR به این نتیجه میرسیم که ما در انتخاب سرعت شاتر محدودیت داریم، مقدار ایزوی تنظیم شده در کنترل نوردهی هنگام فیلم برداری اهمیت بالایی دارد. با تنظیم ایزو، می توان دیافراگم دلخواه خود را برای فیلمبرداری انتخاب کرد. از آنجایی که افراد علاقه بسیار زیادی به دیافراگم باز و عمق میدان کم D-SLR دارند، بهترین تجهیزاتی که می توان از آن برای کاهش دادن نور از رسیدن به سنور استفاده کرد، فیلتر کاهنده نور یا ND می باشد. این فیلتر میزان نور رسیده به سنسور را کاهش می دهد و با این کار می توان از دیافراگم دوربین در بازترین حالت خود نیز استفاده کرد.

این مقاله را بخوانید
آموزش کار با سافت باکس