قبل از شروع آموزش کار با سافت باکس باید با معنا و مفهوم آن ها آشنا باشیم تا بتوانیم بهترین استفاده و بهره رو از این وسیله ببریم.در ادامه با نمایندگی کانن همراه باشید تا انواع سافت باکس و شیوه کار کردن به آن را به شما توضیح دهیم.

سافت باکس چیست ؟

سافت باکس (Softbox) یک وسیله اصلاح کننده نور حصار مانند می باشد که منشا نور را از همه جهت احاطه می کند و نور را به بیرون منتشر می کند.به عبارتی دیگر سافت باکس، نور را به صورت نرم و ملایم انتشار میدهد. و اگر کار با آن را بلد باشید می توانید، سایه های خشن و تیز را کاهش دهید.

سافت باکسانواع سافت باکس

سافت باکس های موجود در بازار از مواد سبک درست شده اند و به راحتی قابل جابجایی می باشند.سافت باکس ها در سایزها و اشکال مختلفی به بازار عرضه می شوند. ظاهر یک سافت باکس می تواند مستطیلی، هشت ضلعی و یا مربع باشد.

آموزش کار با سافت باکس و نحوه کار با آن؟

سافت باکس، نور درست شده یک لامپ یا یک منبع نور را به یک محفظه بسته (مانند جعبه) محدود می کند و پس از عبور از حداقل یک لایه ماده آن را منتشر می کند. نور پس از عبور از یک پارچه نیمه-شفاف بسیار نرم و ملایم به بیرون از محفظه پخش می شود.

سافت باکس در عکاسی و کاربرد آن

معمولا از سافت باکس را در دو حالت می توان استفاده کرد:

  1. به عنوان منبع نور اصلی
  2. به عنوان یک نور ثانویه و کمکی برای کاهش کنتراست.
این مقاله را بخوانید
تضاد در عکاسی

درسته که هر نوع منبع نوری را می توانیم جایگزین منبع نور اصلی یا منبع نور کمکی کنیم، اما اگر از نور تند و خشن به عنوان نور کمکی استفاده کنیم، نتیحه خوبی بدست نمیاوریم. و از جهتی دیگر، سافت باکس ها جهت استفاده به عنوان نور دوم و کمکی بهترین انتخاب می باشند، دلیلش هم این است که آنها سایه های خشن و تیز را در عکس های شما محو می کنند.

چرا عکاسان از سافت باکس استفاده می کنند؟

بیشتر یا راحت میتوان گفت تمام عکاسان حرفه ای از سافت باکس ها استفاده می کنند. اما دلیلش چیست؟

جواب این سوال سازگاری این ابزار می باشد که برای تامین نور نرم در حالت های مختلف عکاسی، هیچ ابزاری مثل سافت باکس عمل نمی کند. حتی لحظه ای که از سافت باکس ها به عنوان منبع نور اصلی استفاده نمی شود، ولی آنها نقش بسیار ارزنده ای در عکاسی ایفا می کنند.

به عنوان نمونه از آنها برای استفاده به عنوان نور کمکی، و روشنایی حاشیه های عکس ها استفاده می شود. فک کردن به این موضوع که این ابزار نبود در دنیای عکاسی خیلی دشوار می باشد.

سافت باکس ها در کجاها مورد استفاده قرار می گیرند؟

شاید جواب این سوال تقریبا همه جا باشد. یکی از بهترین مورد های استفاده سافت باکس ها، به ویژه سافت باکس های مربعی شکل، شبیه سازی نور نرمی می باشد که از پنجره های شمالی به داخل می تابند.

آموزش کار با سافت باکساز آنجایی که جداسازی قطعات و اجزای سافت باکس ها براحتی می باشد و به راحتی قابل جابجایی می باشند. دلیل این که در استودیوها و آتلیه های عکاسی و در انواع لوکیشن ها برای سبک های مختلف عکاسی، از سافت باکس ها استفاده می شود.

این مقاله را بخوانید
زاویه باز و کلوزآپ در تصویر برداری

چه زمانی بهتر می باشد که از سافت باکس عکاسی استفاده کنیم؟

هر لحظه ای که بتوانید بابکارگیری از نور نرم (نسبت به نور خشن و تیز) یک تصویر بهتر ثبت کنید، می توانید از سافت باکس استفاده کنید. مورد های مشابه بسیار زیادی برای این داستان هست،  مانند عکس پرتره، عکس های مراسم عروسی، عکاسی از محصول و تقریبا هر موقعیت عکاسی دیگری که سوژه های انسانی در آن هست.