انتخاب حالت عکاسی یکی از بهترین موارد برای شروع حالت‌ های عکاسی در دوربین DSLR است ، دکمه چرخانی مثل عکس زیر در تمام دوربین‌های DSLR وجود دارد. برای بیان ساده آن با یک عبارت میشود خلاصه وار گفت این دکمه چرخان در واقع حکم سکان کشتی را برای دوربین شما دارد. این دکمه چرخان به دوربین شما دستور میدهد که هنگام فشرده شدن دکمه شاتر، چطور عکاسی کند.

به عنوان مثال وقتی حالت عکاسی را روی خودکار تنظیم میکنید، به دوربین فرمان میدهید که کلیه تنظیمات دیافراگم ،‌ ایزو و سرعت شاتر را خودش انجام دهد. در ادامه به توضیح هر کدام از حالت‌های اصلی عکاسی می‌پردازیم.

۱) حالت دستی (M)

در حالت دستی همانطور که از اسمش معلوم است، شما کنترل تمام تنظیمات دوربین DSLR خود را به دست می‌گیرید. از آنجایی که یکی از مهم ترین موارد در عکاسی تنظیم درست میزان نور بدست آمده به سنسور توسط عدد دیافراگم و سرعت شاتر و همچنین ایزو است تا عکس گرفته شده نور درستی داشته باشد.

یک شاخص نور سنجی مانند تصویر زیر در نمایشگر بالای دوربین شما و همچین در نمایی که از ویزور دوربین میبینید نمایش داده میشود. با کمک این شاخص نور سنج می توانید اندازه دقیق عدد دیافراگم و سرعت شاتر را مشخص کنید.

نورسنج

۲) اولویت شاتر (TV یا S)

حالت نیمه خودکار یکی از حالت های عکاسی در دوربین DSLR است. ولی در این حالت، شما به عنوان عکاس تنظیم سرعت شاتر را برعهده دارید و خوده دستگاه دیافراگم را کنترل می‌کند.

سرعت شاتر که با واحد ثانیه (با بخش‌های کوچکتر ثانیه، مثلا یک‌ دهم ثانیه) اندازه‌‌گیری میشود، مقدار تایمی است که شاتر در هنگام گرفتن عکس باز می‌شود. هرچه شاتر دوربین بازتر باشد، نور بیشتری به سنسور دوربین میرسد.

این مقاله را بخوانید
آموزش عکاسی دیجیتال

برای گرفتن عکس از یه سوژه در حال حرکت (مثل پرواز یه پرنده) این حالت پیشنهاد میشود.

۳) اولویت عدد دیافراگم (Av یا A)

مانند اولویت شاتر (S یا TV) اولویت دیافراگم را می‌توانید به عنوان یک حالت عکاسی نیمه خودکار نامید. وقتی دوربین را روی حالت دیافراگم قرار می دهید، شما به عنوان عکاس تنها عدد دیافراگم را تنظیم میکنید و کلیه تنظیمات دیگر را دوربین انجام خواهد داد.

اما سوال اینجاست دیافراگم چیست و چه زمانی نیاز به کنترل آن داریم؟

دیافراگم، یک ساختار پره شکل است که در لنز قرار دارد و با فشردن دکمه شاتر شما در واقع این پره‌ها را باز و بسته میکنید. عدد دیافراگم اندازه باز شدن دیافراگم است که به وسیله آن می‌شود میزان نور را هر لحظه ای که شاتر باز می شود کنترل کرد. واضح است که هرچقدر دهانه دیافراگم بازتر باشد، میزان نور ورودی به داخل لنز بیشتر است.

دهانه دیافراگم

عدد دیافراگم به صورت f/number نمایش داده میشود مانند f/2.0 یا f/2.8 یا f/4.0 و… که نشان دهنده نسبت فاصله کانونی به قطر باز بودن دهانه دیافراگم است. پس هرچه دیافراگم بازتر باشد، عدد دیافراگم کمتر است (f/2.8) و هرچه دیافراگم بسته‌تر باشد، عدد دیافراگم بیشتر است (f/16). پس نتیجه می گیریم، رابطه بین عدد دیافراگم و میزان باز بودن دهانه دیافراگم رابطه‌ای معکوس می باشد.

مقدار عددی دهانه دیافراگم

۴) حالت برنامه (P)

این حالت در حالت‌ های عکاسی در دوربین DSLR تقریبا حالتی بین حالت‌های نیمه خودکار اولویت دیافراگم / شاتر و حالت دستی است. در حالت برنامه، شما می‌توانید یکی از تنظیمات سرعت شاتر یا عدد دیافراگم  را تنظیم کنید و دوربین با تنظیم کردن موارد دیگر، به کمک شما می‌آید. در این حالت شما آزادی بیشتری دارید تا با استفاده از اولویت دیافراگم یا اولویت شاتر بدون تعویض بین حالت‌های عکاسی، عکس دلخواه‌تون رو بگیرید.

این مقاله را بخوانید
آموزش عکاسی ماکرو