با یکی دیگر از آموزش های نمایندگی رسمی کانن در خدمات شما هستیم امروز قصد داریم از نحوه ایجاد نور نرم صحبت کنیم و آموزش بدیم که چگونه به نور نرم درست پیدا کنیم؟

برای بدست آوردن نور نرم شما به اصلاح ‌کننده‌های خیل یزیادی نسبت به نور سخت نیاز دارید.این را فراموش نکنید که هرچقدر منبع نور بزرگ‌تر باشد، نور درست شده توسط آن هم نرم‌تر است. واسه همین دیفیوزرهایی که سطح مقطع نور را زیاد میکنند، وسیله کاملا مناسبی برای خلق نور نرم باشند.

بکار بردن از چتر یا سافت باکس در کنار فلاش اکسترنال و استودیویی نیز باعث زیاد شدن سطح مقطع منبع نور شما می‌شود و در آخر باعث نرم‌تر شدن منبع نور شما خواهند شد.

سافت باکس چیست؟سپس می‌توانید نور فلاشی که روی دوربین خود وصل کردید را هم نرم‌تر کنید. اما این موضوع کمی سخت تر است چون در حالی که یک سافت‌باکس بزرگ روی دوربین قرار دارد، عکاسی خیلی دشوار خواهد بود. پس پیشنهاد میشود به دنبال دیفیوزری بگردید که در عین کوچک بودن بتواند سطح مقطع فلاش را بالا ببرد.

راه حل جالب برای نحوه ایجاد نور نرم

راه حل دیگری برای نحوه ایجاد نور نرم ، نور فلاش رودوربینی بازتاب دادن آن است. اما زمانی که نور این نوع فلاش را به یک دیوار یا سقف سفید رنگ بتابانید، بازتاب آن با سطح مقطع بسیار بزرگ‌تری انجام خواهد شد و به این ترتیب شما می‌توانید یک نور نرم ایجاد کنید.

لحظه ای که با نور نرم کار عکاسی میکنید و برعکس زمانی که از نور سخت استفاده می‌کنید، صد در صد به تنظیمات نوری خیلی ضعیف‌تری نیاز خواهید داشت و حتما از تنطیمات قدرت فلاش را کاهش دهید. ولی اگر میخواهید از بازتاب نور فلاش استفاده کنید، می‌توانید از قدرت فلاش بالاتری استفاده کنید.

این مقاله را بخوانید
ضبط صدا بصورت جداگانه در فیلمبرداری

زمانی که در روزهای آفتابی ما نور سخت را داریم، ابرها مثل یک دیفیوزر طبیعی کار می‌کنند و باعث نرم شدن نور خورشید می‌شوند. در فصل های ابری شما در فضای باز شاهد نور نرم خواهید بود. همچنین در روزهای ابری هم می‌توانید در قسمت‌های سایه عکاسی کنید تا نور نرم‌تری در عکس های خودتان داشته باشید.

نحوه ایجاد نور نرمبجز این، میتوان نوری که یک ساعت قبل از غروب آفتاب و حدودا یک ساعت بعد از درست میشود را به عنوان نور نرم استفاده کرد و خیلی نرم‌تر از نوری می باشد که در زمان ظهر در اختیار شما قرار می‌گیرد. نور تابیده شده از پنجره هم تا زمانی که خورشید به صورت مستقیم از طریق پنجره به سوژه نتابد نور نرم است. برای نمونه میتوان گفت در صورتی که خورشید در جهت شرق باشد، تمامی پنجره‌های غربی، شمالی و جنوبی ساختمان نور نرمی برای شما درست میشود که میتوانید بهترین استفاده رو ببرید. و یکی از راه های خلاق که به عنوان یک عکاس حرفه ای میشه انجام داد این است که، شما با استفاده از پرده سفید نازک نیز نور پنجره را نرم تر کنید.