ارور های دوربین های کانن : در طول سی سال گذشته دوربین های پیشرفته DSLR از دستگاه هایی مطلقا مکانیکی به تولیداتی بسیار با پیچیدگی بالا و کارایی مانند کامپیوتر ها بدل  شده است. قطعا برای یک مشتری معمولی، مواردی غیر از حالت کلید روشن خاموش و کلید برگزیدن مودهای عکاسی اهمیت چندان زیادی نداشته باشد ولی داخل دوربین شبکه ای با پیچیدگی زیاد از مدارهای الکترونیک و قطعات ظریف مکانیکی وجود خواهند داشت که باید صدرصد هماهنگ با هم کار بکنند. به همان شکل که امکان دارد یک کامپیوتر دچار خرابی درونی بشود و کارایی آن دچار اسیب بشود این اتفاق ممکن است برای یک دوربین عکسبرداری پیشرفته SDLR هم اتفاق بیوفتد. در این مقاله تصمیم گرفته ایم چند ارور های دوربین های کانن را مورد بررسی قرار بدهیم.

کمپانی کانن مدتی میباشد که سیاست های را برای نشان دادن ارور های دوربین های کانن خود در نظر دارد. تا این اواخر، نشان دادن کد خطا محدود به یک یا چند پیام بوده است ولی الان مدل های EOS طیف گسترده تری از پیام های خطا را نشان کاربر خواهند داد، در نتیجه عکاس می تواند دست کم اطلاعات با دقت بالایی در مورد مشکلات بوجود آمده داشته و تصمیم های منطقی را در جهت درست کردن مشکل های بوجود امده انجام بدهد.

در این مقاله نگاهی به معنا و مفهوم پیام خطا در مدل های کانن می اندازیم تا کاربران دوربین بتواند بدون نیاز به آمدن به مراکز نمایندگی کانن اقدام های مورد نیاز را در جهت درست کردن خطا و اشکال دوربین انجام بدهند.

در دوربین های جدید DSLR کمپانی کانن، کدهای خطا وسیع میباشد و برعکس دوربین های قدیمی تر، نشان دادن این خطاها دیگر به شکل کلی نمیباشد و برای هر مشکلی کد اختصاصی تعبیه شده است.

کدهای خطایی که عموما میان همه ی مدل های عکسبرداری دیجیتال خانواده EOS کانن یکی میباشد بشرح زیر میباشد :

خطای 01 در دوربین کاننErr 01 : خطا در اتصال لنز به دوربین

این اشکال که اولین پیغام خطا در مدل های شرکت کانن میباشد می تواند مربوط به لنز یا دوربین باشد یا در برخی موارد تمیز نبودن کنتاکت های لنز باعث نمایش این پیام خطا می شود.

Err 02 : خطای کارت حافظه

این خطا از پیام خطا در مدل های کانن که Err 02 نام گرفته است، ناشی از اشکال در ارتباط کارت حافظه و دوربین میباشد. پیش آمدن این مشکل ممکن است از خود دوربین یا کارت حافظه باشد.

Err 04 : عدم ظرفیت کارت حافظه

این خطا ممکن است به شکل راحتی ناشی از پر شدن کارت حافظه باشد یا ارتباط به عدم شناسایی ظرفیت خالی کارت به واسطه دوربین باشد.

Err 05 : اختلال در عملکرد فلاش دوربین

چنانچه فلاش داخلی دوربین توانایی بیرون آمدن نداشته باشد یا مانعی بر سر راه خارج شدنش باشد این ارور نشان داده خواهد شد. در این صورت دوربین هیچ کاریی نخواهد داشت تا ارور برطرف بشود.

Err 06 : اختلال کارایی قابلیت تمیز کننده سنسور

چنانچه عملکرد قابلیت تمیز کننده سنسور که در زمان فعلا یا غیرفعال شدن دوربین کار میکند با مشکل روبرو بشود و کامل انجام نگیرد، این کد ارور نشان داده خواهد شد.

Error 99 : پیغام ارور عمومی و غیر مشخص

کاربرهای مدل های سری EOS نمایندگی کانن که زمان عرضه آن ها پیش از سال 2007 است با این پیغام ارور روبرو خواهد شد. در حقیقت کد ارور Error 99 نمایان کننده اختلال عمومی در کارایی دوربین میباشد و ارتباطی با ارورهای 01 تا 06 ذکر شده نخواهد داشت. از آنجایی که این پیغام ارور به شکل مشخص به مشکل خاصی اشاره نخواهد داشت امکان دارد در دو مدل دوربین یکسان نشان دهنده مشکل های متفاوتی باشد.

کدهای خطا در دوربین های جدید EOS

از  اوایل سال 2007 مدل های مانند  EOS-1D MK II ، EOS-5D MK II و EOS-7D به ویژگی اطلاع ارور پیشرفته تری تجهیز شدند. اول آنکه این مدل ها توانایی آن را دارند تا پیام های خود را در کنار توضیح ارور و روش حل کردن پر سرعت آن را بر روی صفحه نمایش نمایان بکنند. دوما بجای نشان دادن کد عمومی Error 99 ، کدهای ارور به روزتری اضافه بر کدهای 01 تا 06 افزوده شده است تا عکاس را به صورت دقیق تری به طرف علل بروز ارور راهنمایی بکنند.

این ارور بشرح پایین میباشد :

Err 10 : مختل شدن فایل

Err 10 از پیغام ارور در مدل های کانن به این معنا میباشد که، در نوشتن فایل بر روی کارت حافظه نوعی ارور رخ خواهد داد.

Err 20 : اختلال مکانیکی

در بخش آینه، شاتر یا مکانیسم دیافراگم نوعی اختلال، ارور یا قفل شدن رخ داده است. این پیام ارور دقیقاً به محل اختلال اشاره نخواهد داشت ولی نمایان کننده آن است که ارور رخ داده مرتبط به بخش های مکانیکی میباشد.

Err 30 : اختلال شاتر

بر عکس Err 20 این ارور دقیقاً به اشکالی در شاتر دوربین اشاره می کند. این اشکال می تواند یک اشکال مکانیکی یا اشکال در ارتباط الکترونیکی شاتر باشد.

Err 40 : اختلال در منبع تغذیه

این پیام نشاندهنده اشکال درونی در تامین انرژی از منبع تغذیه به برخی بخش های دوربین است. این ارور اغلب مربوط به ضعیف بودن باتری نیست هرچند احتمال خرابی باتری نیز وجود دارد.

Err 50 : اختلال در کنترل الکترونیک

بر عکس Err 20 که به مشکلات مکانیکی اشاره دارد، این پیام ارور به کاربر نشان خواهد داد که اختلالی در بخش های الکترونیکی ناشی از تداخل یا ارتباط نادرست بوجود آمده میباشد ولی مشخص نخواهد کرد که دقیقاً سرچشمه بوجو آمدن این خطا میباشد.

خطای 70 در دوربین کاننErr 70 :

این پیغام ارور از پیغام خطا در مدل های کانن  به اشکالی در رابطه با ثبت تصاویر یا ذخیره سازی اشاره خواهد داشت. این ارور امکان دارد یک مشکل ساده در کارت حافظه نباشد ولی ایراد کارت حافظه را نمیبایست نادیده گرفت.

Err 80 : اختلال الکترونیک یا اختلال عکس

در زمان به وجود آمدن پیام ارور چه کاری باید انجام بدهیم ؟

در اول باید در نظر بگیرید که مشکل بوجود آمده امکان دارد ایرادی ساده و موقتی در روند کارایی دوربین است. چنانچه منبع تغذیه را به مدت چند ثانیه از دوربین خارج بکنید و مجدداً درون دوربین قرار بدهید در حقیقت عمل بوت ( راه اندازی مجدد ) را انجام خواهد داد. همان شکل که در کامپیوتر ها با عمل بوت بسیاری از اشکالات برطرف خواهند شد، این امر درمورد مدل های DSLR نیز امکان دارد صادق باشد. پس این بعنوان یک حرکت عمومی در زمان بروز پیغام های خطا این عمل را انجام خواهد داد.

ولی این کار امکان دارد همواره مشکل را بر طرف نکند. امکان دارد پس از قرار دادن دوباره باتری پیغام خطا دوباره ظاهر شود یا پس از اقدام به عکسبرداری نمایش داده شود.

در زمانی که پیام ارور بعد از گذاشتن یا نصب ابزار دیگری بر روی دوربین ( مانند کارت حافظه یا لنز ) اتفاق بیافتد، تلاش بکنید ابزار را از دوربین جدا کرده و دوباره اقدام به نصب بکنید و کارایی استاندارد دوربین را تحلیل بکنید. چنانچه دوباره ارور قطعه های نصب شده را جدا کرده و با قطعات دیگر جایگزین بکنید. در باره لنز، چنانچه لنز مورد بهره برداری از مارکی به غیر از کانن است تلاش بکنید با لنز کانن کارایی دوربین را تحلیل بکنید.

از نکات با اهمیت درباره تمیز نگه داشتن کنتاکت های لنز و محل متصل شدن آن به دوربین، عدم بهره برداری از مواد و لوازم ساینده است. به صورت جدی پیشنهاد میکنیم کنتاکت ها را صرفا با پارچه ای نرم و بدون پرز تمیز بکنید تا تاثیر انگشت و چربی ناشی از آن بخوبی از بین برود.

درباره کارت حافظه تلاش بکنید از یک کارت دیگر بهره برداری بکنید و آن را از داخل دوربین فرمت بکنید. چندین تصویر با کارت جدید ثبت بکنید و آن ها را در صفحه نمایش دوربین ببینید. چنانچه کارایی دوربین استاندارد بنظر برسد مشکل از کارت حافظه قبلی شما میباشد.

متصل شدن با استفاده USB ، بهره برداری از تریگرهای رادیویی یا متصل کردن سیم سنکرونیزه فلاش ممکن است سبب مختل شدن در کارایی دوربین را بوجود آورد. در این موقعیت ها تلاش بکنید اتصال دستگاه های جانبی را قطع بکنید و کارایی دوربین را مورد تحلیل قرار بدهید. چنانچه پیام های خطا از بین رفتند می توانید به یقین برسید که مشکل از دستگاه های جانبی میباشد.

کلام پایانی . . .

امکان دارد علیرغم همه ی کوشش های شما در از بین ردن پیغام ارور با شکست روبرو بشود و اختلال کارایی دوربین همچنان برقرار بماند. یا امکان دارد کارایی دوربین به صورت استاندارد برگردد ولی دوباره بعد از گذشت چند روز پیام های ارور پیشین تکرار شوند. در این صورت بهتر میباشد دوربین به نمایندگی کانن  بیاورید تا سرویس مجاز مورد بررسی قرار داده بشود و بهتر میباشد در زمان فرستادن دوربین به این نمایندگی، ابزاری که با اتصال آن ها این خطاها رخ داده اند ( مثل لنز و کارت حافظه ) هم در کنار دوربین ارسال بشوند.
آشنایی با پیام خطا در مدل های کانن و مفهوم آن ها کمترین این فرصت را خلق می کند که با تمهیداتی ساده بتوانید اشکال را از میان بردارید و نیازی به فرستادن دوربین به مراکز سرویس نداشته باشید.

این مقاله را بخوانید
آموزش فیلمبرداری با دوربین DSLR