پس‌ از‌ آنکه کمپانی سونی دوربین بدون‌آینه و فول‌فریم نسل چهارم A7R IV را معرفی نمود، کمپانی بزرگ کانن برتری خود را ازنظر قدرت مگاپیکسلی در حسگرهای فول‌فریم از دست داد. دوربین جدید سونی از وضوح ۶۱ مگاپیکسل برخوردار می باشد و موفق شد دوربین‌های EOS 5DS و EOS 5DS R کانن را که حسگر فول‌فریم ۵۰.۶ مگاپیکسل دارند، به رده‌ی دوم براند.

در گذشته شایع شده بود که کمپانی کانن با کنارگذاشتن دوربین EOS 5DS می‌خواهد حسگری با قدرت ۷۰ مگاپیکسل تولید کند و به‌ سیستم EOS R روی آورد، نه EOS DSLR. این به‌معنی جایگزین‌نشدن DSLR به‌جای دوربین‌های EOS 5DS و EOS 5DS R است.

اما به‌ تازگی شایعاتی مبنی بر این به‌ گوش می‌رسد که کانن تصمیم گرفته  تا در رقابت بر سر تعداد مگاپیکسل‌ها در حسگرهای فول‌فریم، باز هم به صدر بازگردد. این شرکت می‌خواهد با تولید EOS RS (حدس زده می‌شود که اسم حسگرهای جدید، EOS RS باشد) برتری خود را دوباره به دست بیاورد.

تا به‌ حال دو حسگر در دوربین EOS R آزمایش شده است و این امکان وجود دارد که این دوربین‌ها با حسگری با قدرت بیشتر از ۸۰ مگاپیکسل به بازار عرضه شوند. منبع این خبر خاطرنشان می‌کند که کمپانی کانن می‌خواهد به‌ زودی از پیشرفت‌های جدید به‌ دست‌آمده در فناوری حسگر رونمایی نماید و سونی را از این‌ لحاظ پشت سر بگذارد. هنوز مشخص نیست که منظور از این گفته چیست.

همچنین، منبع این ادعاها می‌گوید کانن می‌خواهد بر سر ویژگی‌های حسگرهای خود با شرکت‌های دیگر به رقابت بپردازد که انجام چنین کاری، قطعا سروصدای زیادی در فضای مجازی به‌ پا خواهد کرد. فعلا باید صبر کرد و منتظر آینده ماند.

این مقاله را بخوانید
تجهیزات اولیه آتلیه