لنز دوربین کانن

لنز دوربین کانن

اگر یک عکاس خبری یا ورزشی را در حین عکاسی دیده باشید ،حتما متوجه ی استفاده از لنز کانن توسط آن ها شده اید.لنز کانن که امروزه مورد استفاده ی عکاسان حرفه ای و آماتور است، حاصل تجربه ی هفتاد ساله ی تولید لنز توسط شرکت کانن می باشد.در این هفتاد سال شرکت کانن لنزهای مختلف و برای مصارف مختلف رو تولید کرده است.لنزهایی برای حرفه ای ها تا آماتورها..

به طور کلی لنزهای کانن را در شش دسته ی لنز واید،سوپرواید،نرمال،تله و سوپرزوم و ماکرو تقسیم میتوان کرد.

دسته ی اول: لنزهای واید

کلمه ی واید به معنی وسیع و گسترده است. لنزهای واید در حقیقت لنزهایی هستند که  دامنه ی دید گسترده ای را در اختیار عکاس می گذارند و می توانند روی سوژه زوم کنند.

عکس هایی که با این لنز دوربین کانن گرفته می شوند می توانند فاصله ی میان سوژه های در پیش زمینه را با سوژه های در پس زمینه را افزایش دهند و با همین کاربرد می توان عکس های خلاقانه زیادی گرفت.

لنز کانن

اغلب عکاسان وقتی از لنز واید استفاده می کنند که بخواهند تمام چشم انداز مورد نظرشان را در یک قاب جا بدهند . چه اگر این سوژه یک ساختمان باشد یا اجتماعی از مردم یا چشم اندازی از طبیعت  . با استفاده از این لنز دوربین کانن می توان پرتره های بسیار خوبی گرفت.این پرتره ها نشان از وجود یک شخص در یک مکان مشخص را دارد.

لنز سوپر واید :

این مدل لنز دوربین کانن می توانند چشم انداز گسترده تری از حالت طبیعی را بگیرند .

عکس هایی که به لنزهای سوپر واید گرفته می شوند ، معمولا به دلیل میدان دید گسترده ، عمق میدان گسترده ای نیز دارند.

لنزهای سوپر واید می توانند به منظورهای متفاوتی مورد استفاده قرار بگیرند . عمده ترین مورد استفاده ی آنها ، عکاسی از طبیعت و مناظر ، عکاسی از بناهای معماری و قسمت های داخلی بنا است.

لنز نرمال (استاندارد)

لنزهای استاندارد و لنزهای پرایم نرمال جایی در میان لنزهای زوم و لنزهای واید قرار می گیرند . تصویر حاصل از این لنز ها بسیار به آنچه چشم انسان می بیند نزدیک است .

همچنان که از نام این لنز دوربین کانن نیز مشهود است. این لنز کانن برای مصارف بسیاری می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. عکاسی خیابانی ، عکاسی مستند ، عکاسی منظره و همچنین عکاسی پرتره..

لنز تله

این مدل لنز دوربین کانن روی میدان دیدی کوچکتر از دیگر لنزها فوکوس می کنند . این بدین معناست که این لنز ها برای تمرکز و فوکوس کردن روی جزییات و فواصل دورتر بسیار مناسب هستند . این لنز کانن غالبا بدنه ی بزرگ تری را نسبت به بقیه  لنزها دارد. این لنز کانن را اکثرا در عکاسی  خبری،ورزشی و…مورد استفاده قرار می گیرد.

با استفاده از این نوع لنز کانن ،سوژه های دور را می توان با زوم نزدیک کرد. این لنز فاصله ی بین دو یا چند جسم را در عکس به خوبی نشان می دهد .در عکس های گرفته شده با این لنز کانن پیش زمینه و پس زمینه به زیبایی فلو می شوند و سوژه فوکوس می گردد و جلوه ی زیبایی در عکس ایجاد می شود .

لنز سوپر زوم

لنزهای سوپر زوم تمام کارهایی که لنزهای واید و تله انجام می دهند را یک جا انجام میدهند . عمق میدانی از واید تا تله را در بر می گیرند . در موقعیت هایی که نمی توان لنز را تغییر داد این لنز کانن بسیار به کار می آیند  و تنها با زوم کردن نیاز عکاس را برطرف می سازند .

lens canon

این لنز دوربین کانن می تواند گستره ی پهناوری از نیازهای یک عکاس را برطرف سازد و او را تعویض و تغییر لنز بی نیاز سازد. به خصوص در موقعیت هایی که تغییر لنز ساده نیست .

 لنز ماکرو

لنزهای ماکرو از جمله تخصصی ترین لنزهای موجود هستند . این لنز دوربین کانن به لحاظ فنی لنزی است که قادر به تولید نسبت ابعادی تصویری بزرگ از یک جسم کوچک را دارد.

عکس هایی که با لنزهای ماکرو گرفته می شوند غالبا وضوح (شارپنس )بسیار بالایی دارند . به عنوان مثال می توانید از یک حشره عکس بگیرید در حالیه تنها یک بخش کوچکی از بدن آن فوکوس است.

این لنزها معمولا برای عکاسی از نماهای نزدیک مورد استفاده قرار می گیرند . این نوع از لنز دوربین کانن به دلیل شارپنس بالا و فاصله ی کانونی که دارند بسیار مناسب عکاسی پرتره هستند .همچنین برای عکاسی حیات وحش و عکاسی از اجسام کوچک بسیار کاربردی است. .