۵ الگوی اصلی نورپردازی پرتره

نورپردازی پرتره دارای چه الگوهای اصلی است؟ بهترین الگوی نورپردازی برای هر نوعی از عکاسی پرتره مناسب است؟ اهمیت زاویه نور در چیست؟

پنج الگوی اصلی نورپردازی پرتره و اهداف هر کدام از آنها را، در این مقاله بررسی می نمائیم.

در نورپردازی پرتره مهترین مسئله پنج موقعیت اصلی نور و درک علت استفاده از هر کدام از این الگوهای نورپردازی اصلی می باشد. یادآور می شوم که شما می توانید هر کدام از الگوهای نورپردازی پرتره را بوسیله نور طبیعی یا در استودیو خلق کنید.

 

۵ الگوی اصلی نورپردازی پرتره

تصمیم دارم برای لحظه ای از جزئیات فراتر بروید؛ اما اکنون، از شما می‌خواهم که به یک موضوع فکر کنید: سایه = درام. در سمت چپ اسلاید بالا، هیچ سایه‌ای موجود نیست و با حرکت به ‌سمت راست، سایه، به‌طور پیش‌رونده‌ای افزایش می‌یابد. وقتی می‌خواهیم عکسی یکنواخت و کمال‌گرایانه بگیریم، باید از الگوی سمت چپ اسلاید بالا استفاده کنیم و وقتی می‌خواهیم پرتره‌ای دراماتیک و احساسی بگیریم، باید از سمت راست اسلاید استفاده کنیم.

حالا می‌خواهیم اولین الگوی نورپردازی پرتره را توضیح دهیم:

 

۱- نورپردازی یکنواخت

اگر نور را دقیقاً از زاویه‌ی دوربین به سوژه بتابانیم، الگوی نورپردازی تخت ایجاد می گردد. هدف از این نوع نورپردازی، ایجاد کمترین سایه و پرکردن جزئیات پوست برای ایجاد تصویری نرم و بی‌نقص از آن می باشد. در واقع از میان تمام الگوهای نورپردازی پرتره، الگوی یکنواخت کمال‌گرایانه‌تر می باشد؛ زیرا خط‌ها و نقص‌ها را پر می نماید. پس از این الگوی نورپردازی در کار مد و زیبایی استفاده می کنند.

این مقاله را بخوانید
رتبه کانن 1D X Mark III در وبسایت DXOMark و انتقادهای برانگیخته !

 

۲- نورپردازی پروانه‌ای

این الگوی نورپردازی مشابه نورپردازی یکنواخت می باشد؛ یعنی منبع نور مستقیماً درمقابل سوژه قرار می گیرد و هم‌ زوایه با لنز می شود. تفاوت این دو الگوی نورپردازی فقط این است که در نورپردازی پروانه‌ای، ارتفاع منبع نور کمی بیشتر می شود. نشانه ی این نورپردازی ایجاد کمی سایه در زیر برجستگی‌های صورت، به‌ویژه سایه‌ای پروانه‌ای در زیر بینی می باشد. نکته‌ی جالب اینست که این الگوی نورپردازی پرتره به پارامونت (Paramount) معروف است و این کلمه برگرفته از استودیو فیلم‌سازی پارامونت می باشد؛ که از این تکنیک نورپردازی برای عکاسی از نخبه‌هایشان استفاده می نمایند.

 

۳- نورپردازی حلقوی

در این الگوی نورپردازی پرتره، زاویه‌ی منبع نور را ۲۵ تا۵۰ درجه به چهره‌ی سوژه جا‌به‌جا می نمائیم. از این زوایه کمی سایه‌ی جهت‌دار روی سوژه می‌افتد. به‌خاطر داشته باشید با اضافه‌شدن سایه به سوژه، می‌‏توان از طریق تنظیم شدت نور زمینه، شدت سایه را تنظیم نمود. در اسلایدی که در ابتدای مطلب دیدید، نور زمینه بسیار کم است؛ بنابراین، سایه‌ها بسیار پررنگ می باشند. با این حال در عکس‌های زیر، هریک از عناوین الگوهای نورپردازی نور زمینه‌ی ملایم دارند؛ در نتیجه، سایه و درام کمتر می باشد.

۵ الگوی اصلی نورپردازی پرتره

 

۴- نورپردازی رامبراند

در الگوی نورپردازی رامبراند (Rembrandt)، نور از بالا و با زوایه بیشتری به چهره‌ی سوژه تابانده می شود و فقط نور مثلثی‌شکل روی گونه و چشم در یک سمت صورت سوژه دیده می شود. نام این الگوی نورپردازی پرتره‌ی دارای جذابیت بصری، از نقاشی به‌نام رامبراند گرفته شده است که خیلی وقت‌ها از آن برای نقاشی‌های پرتره‌اش استفاده می نمود.

این مقاله را بخوانید
فروش دوربین‌های دیجیتال در سال ۲۰۱۸، رقمی درحدود ۲۰.۲ میلیون دستگاه دوربین

 

۵- نورپردازی اسپلیت

زمانی‌که منبع نور با زاویه۹۰ درجه به لنز دوربین و کاملاً نیم‌رخ روی صورت سوژه بتابد، الگوی نورپردازی اسپلیت (split) بوجود می آید. مشخصه‌ی این الگو آن است که نصف صورت سوژه در نور و نصف دیگر صورت در سایه قرار می گیرد. زمانی از این الگوی نورپردازی پرتره استفاده کنید که قصد دارید سایه‌های سنگین یا مفاهیمی از نوع «سایه در مقابل نور» بوجود آورید.

در پایان بررسی « ۵ الگوی اصلی نورپردازی پرتره » ؛ کابران عزیز سایت کانن برای اطلاع از قیمت و مشخصات فنی تمامی دوربین ها، لنز و تجهیزات عکاسی، و هر اطلاعاتی که برای خرید ارزان‌ و آگاهانه‌ی انواع دوربین عکاسی نیاز دارید، در سایت نمایندگی کانن در دسترس شما عزیزان می باشد. همچنین شما می توانید بصورت تلفنی با بخش فروش نمایندگی کانن تماس گرفته و اطلاعات لازم را از کارشناسان کانن دریافت نمائید. افتخار ما خرید مطمئن و آسوده شما عزیزان است.